توکن‌های ابزاری (Utility Tokens)

تعریف

توکن‌های ابزاری به معنای توکن‌های کاربر یا سکه‌های برنامه کاربردی است. این همان توکنی است که در فروش جمعی یک پروژه در قالب عرضه اولیه ارز دیجیتال در صنعت رمزارز توزیع می شود. وقتی شرکتی یک توکن ابزاری تولید می‌کند، به معنای آن است که در اصل نوعی کوپن دیجیتال ایجاد می کند که در آینده برای کارمزدهای تنزیل شده یا دسترسی خاص به کالاها و خدمات بازخرید می‌شود. برخلاف توکن‌های بهادار، توکن‌های ابزاری برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و اگر به طور مناسب پایه‌گذاری شوند، از قوانین حاکم بر اوراق بهادار مستثنی خواهند بود.

متون منتخب از منابع غیر‌فارسی

 • English Definition 1: a digital token of cryptocurrency that is issued in order to fund development of the cryptocurrency and that can be later used to purchase a good or service offered by the issuer of the cryptocurrency. sold utility tokens as a method of fundraising for the start-up
 • English Definition 2: Utility tokens are user tokens or app coins. This is a token that is given out during crowdsales as a project executes an ICO. When a company creates a utility token, it means that it is essentially creating a form of a digital coupon that can be redeemed in the future for discounted fees or special access to a product or service. Unlike security tokens, utility tokens are not used as investments as they can be exempted from the federal laws governing securities if they are properly set up.
 • English Definition 3: Utility tokens are a form of digital currency that give users access to a product or service on the blockchain. It differs from a security token in that it’s not considered an investment, but can still yield a profit if the company’s product or service increases in value over time. This allows the business to gain interest from investors, but avoid the regulations and fluctuations of the larger market.

ترجمه متون منتخب از منابع غیر‌فارسی

 1. منبع اول: توکن ابزاری توکن دیجیتال رمزارزی است که برای تأمین مالی توسعه رمزارز منتشر می‌شود و در آینده برای خرید کالاها و خدمات ارایه شده توسط ناشر رمزارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. فروش این توکن‌ها به عنوان روشی برای تأمین مالی استارت‌آپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. منبع دوم: توکن‌های ابزاری به معنای توکن‌های کاربر یا سکه‌های برنامه کاربردی است. این همان توکنی است که در فروش جمعی یک پروژه در قالب عرضه اولیه ارز دیجیتال در صنعت رمزارز توزیع می شود. وقتی شرکتی یک توکن ابزاری تولید می‌کند، به معنای آن است که در اصل نوعی کوپن دیجیتال ایجاد می کند که در آینده برای کارمزدهای تنزیل شده یا دسترسی خاص به کالاها و خدمات بازخرید می‌شود. برخلاف توکن‌های بهادار، توکن‌های ابزاری برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و اگر به طور مناسب پایه‌گذاری شوند، از قوانین فدرال حاکم بر اوراق بهادار مستثنی خواهند بود.
 3. منبع سوم: توکن‌های ابزاری شکلی از پول دیجیتال هستند که امکان دسترسی به محصولات و خدمات را برای کاربران بر بستر بلاک چین فراهم می‌کنند. این توکن متفاوت از توکن بهادار است و به عنوان سرمایه‌گذاری تلقی نمی‌شوند اما اگر ارزش کالاها و خدمات شرکت در طول زمان افزایش پیدا کند، سودی عاید دارنده می شود. این توکن ها برای کسب و کارها امکان کسب سود از سرمایه‌گذاران را فراهم می کند اما از مقررات و نوسانات بازار سرمایه اجتناب می‌کنند.

آدرس منابع غیر‌فارسی

 • Reference Address 1: https://www.merriam-webster.com/dictionary/utility%20token
 • Reference Address 2: https://www.blockchain-council.org/blockchain/security-tokens-vs-utility-tokens-a-concise-guide/
 • Reference Address 3: https://www.lawtrades.com/blog-post/how-to-create-a-utility-token/

متون منتخب از منابع فارسی

 1. تعریف فارسی اول: کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات ‌متحده و نهاد نظارت بر بازار اقتصادی سوئیس، توکن‌ها را به دو دسته‌ی عمده تقسیم‌بندی کرده‌اند: توکن‌های کاربردپذیر (Utility Tokens)و توکن‌های اوراق بهادار (Security Tokens). توکن‌های کاربردپذیر (Utility Tokens) به کاربران این امکان را می‌دهند تا از محصول یا خدماتی خاص بهره‌مند شوند. این توکن‌ها به دارندگانشان اجازه می‌دهند از شبکه استفاده کنند و به دارندگانشان امکان سود بردن از شبکه را به وسیله‌ی دادن حق رای به آنها فراهم می‌کنند. ازآن‌جهت که توکن‌ها در بحث تعداد، دارای محدودیت هستند، ارزش آنها نیز ممکن است بسته به میزان عرضه و تقاضا، تغییر نماید.
 2. تعریف فارسی دوم: پیدایش اتریوم موجب به وجود آمدن توکن‌های ابزاری یا یوتیلیتی توکن شد. به این نوع از توکن‎ها، توکن‎های اپلیکیشن هم گفته میشود. برخلاف توکن‏‌های ارزی، یوتیلیتی توکن ها به دارندگان خود امکان دسترسی به یک محصول یا سرویسی خاص را می‌دهند. برای این که به خوبی متوجه این موضوع شوید یک کمپانی ساخت بازی‎های کامپیوتری را تصور کنید. این شرکت درحال ساخت یک بازی جدید است که هنوز پروژه ساخت آن شروع نشده است. پس این شرکت با فروش یوتیلیتی توکن‌های خود به خریداران این بازی اجازه میدهد که پس از انتشار بازی، دارندگان این توکن‌ها از منافع آن بهره‌مند شوند. توکن یوتیلیتی به دارندگانش اجازه می‌دهد که از امکانات پلتفرم استفاده کرده و امکان سود بردن از شبکه را به وسیله‌ی دادن حق رای به آنها فراهم می‌کند. یوتیلیتی توکن‌ها به‎طور معمول بر روی یک بلاکچین مانند شبکه بلاکچین اتریوم ساخته می‌شوند و در همان شبکه می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

آدرس منابع فارسی

 • آدرس منبع فارسی اول: https://arzdigital.com/what-are-security-tokens/
 • آدرس منبع فارسی دوم: http://www.xblockchain.me

الگوی نوشتار تعریف

این متن یک نوشتار تعریف است.

رده