بیت‌کوین (Bitcoin)

تعریف

بیت کوین نوعی رمز ارز است که از رمزنگاری برای امنیت آن استفاده می‌شود و این مساله جعل آن را به شدت با مشکل مواجه نموده است. بیت‌کوین در سال 2009 خلق شد و به عنوان یک پول دیجیتال، کاملاً غیرمتمرکز است. این پول با استفاده از فن‌آوری همتا به همتا پرداخت‌ها را تسهیل می‌کند و در اینترنت یا فروشگاه‌های فیزیکی غیر آنلاین قابل استفاده است .

متون منتخب از منابع غیر‌فارسی

 • English Definition 1: A digital currency that works on a peer-to-peer network. It is not backed or controlled by any government. Bitcoins are kept in a digital wallet and spent by exchanging public and private security keys.
 • English Definition 2: The concept of Bitcoin was first described in 2008. Bitcoin is a type of crypto token: that is to say, a unit of value which is available solely in a digital format and which works on the basis of encryption technology. All transactions and processes that are used to create and transfer Bitcoin are stored in a huge database, known as the blockchain, which is based on distributed ledger technology. Bitcoin is not legal tender, does not exist in cash form and cannot fulfil most monetary functions.
 • English Definition 3: Created in 2009, it is a digital currency that is completely decentralized. Facilitates payments by using peer-to-peer technology and can be used on the internet or in brick and mortar stores. It is considered a type of crypto-currency because it uses cryptography for security, making it extremely difficult to counterfeit.

ترجمه متون منتخب از منابع غیر‌فارسی

 1. منبع اول: بیت‌کوین پولی دیجیتال است که در قالب یک شبکه همتا به همتا عمل می‌کند. بیت‌کوین تحت کنترل و پشتوانه هیچ دولتی نیست، در یک کیف پول دیجیتال نگهداری می‌شود و با تبادل کلیدهای امنیتی عمومی و خصوصی استفاده و خرج می‌شود.
 2. منبع دوم: مفهوم بیت‌کوین ابتدا در سال 2008 توصیف شد که نوعی توکن رمزی است، به معنای یک واحد ارزش که صرفاً در فرمت دیجیتال در دسترس بوده و برمبنای فن‌آوری رمزنگاری کار می‌کند. تمامی تراکنش‌ها و فرآیندهایی که برای خلق و انتقال بیت‌کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند در یک پایگاه داده عظیم ذخیره تحت عنوان بلاک‌چین ذخیره می‌شوند که مبتنی بر فن‌آوری دفاتر توزیع شده است. بیت کوین، پول رایج نیست و به صورت وجه نقد وجود نداشته و اکثر کارکردهای پول را تأمین نمی‌کند.
 3. منبع سوم: بیت‌کوین در سال 2009 خلق شد و به عنوان یک پول دیجیتال، به طور کامل، غیرمتمرکز است. این پول با استفاده از فن‌آوری همتا به همتا پرداخت‌ها را تسهیل می‌کند و در اینترنت یا فروشگاه‌های فیزیکی غیر آنلاین قابل استفاده است. بیت‌کوین نوعی رمزارز تلقی می‌شود زیرا از رمزنگاری برای امنیت استفاده می‌کند که این مساله جعل آن را به شدت با مشکل مواجه نموده است.

آدرس منابع غیر‌فارسی

 • Reference Address 1: https://www.creditcards.com/credit-card-news/glossary/term-bitcoin.php
 • Reference Address 2: https://www.bundesbank.de/
 • Reference Address 3: http://www.businessdictionary.com/definition/Bitcoin.html

متون منتخب از منابع فارسی

 1. تعریف فارسی اول: بیت کوین که اواخر سال ۲۰۰۸ متولد شده، نوعی پول یا ارز در شکل دیجیتالی است که می‌توانید با آن خرید کنید، سفارش‌ آنلاین انجام دهید یا آن را به عنوان نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. بیت کوین بر خلاف پول‌های امروزی که عرضه و توزیع آن‌ها در اختیار دولت‌هاست، در کنترل هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی نیست. افرادی که وارد شبکه بیت کوین می‌شوند، باید قوانین مربوط به شبکه را بپذیرند. این قوانین به صورت کدهای برنامه‌نویسی‌ است که در اینترنت توسط همه قابل مشاهده است. گروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین حضور دارند که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به استخراج‌کنندگان، توسعه‌دهندگان (برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفته‌اند) و نودهای شبکه (دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده‌اند) اشاره کرد. هدف پیدایش بیت کوین انتقال و یا ذخیره امن پول است. از همین جهت آن را می‌توان یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن دانست. بیت کوین در واقع کنترل واقعی پول را به دست خود افراد برگردانده و با کلمه عبور ویژه‌ای که کلید خصوصی نام دارد، تنها مالکین این کلیدها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین‌ها خواهند بود.
 2. تعریف فارسی دوم: بیت‌کوین اولین ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که در سال ۲۰۰۹ توسط فردی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو خلق شده است. بیت‌کوین هیچ شباهتی به سکه یا اسکناس ندارد، هیچ اثری از کاغذ، مس، نقره یا طلا در ساخت این پول عجیب وجود ندارد و نمی‌توان آن را در کیف پول فیزیکی قرار داد؛ بیت‌کوین تنها ۳۱ هزار خط برنامه و یک اعلامیه اینترنتی است. بیت‌کوین امکان پرداخت‌های بسیار کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه این ارز رمزنگاری‌شده سیستم کنترل کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، مؤسسه یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تأیید هر انتقال بیت‌کوین، زیر یک دقیقه است. انتقال پول از یک نقطه به نقطه دیگر در تمام شبکه اطلاع‌رسانی شده و تمام نقاط از آن آگاه خواهند شد.

آدرس منابع فارسی

 • آدرس منبع فارسی اول: https://arzdigital.com/what-is-bitcoin/
 • آدرس منبع فارسی دوم: www.way2pay.ir

الگوی نوشتار تعریف

این متن یک نوشتار تعریف است.

رده