شیوه نامه

هدف از تدوین این شیوه‌نامه یکدست‌سازی روش نگارش نوشتار‌ها در بانکی‌پدیا است؛ چرا که این کار به آسان‌تر یافتن نوشتار‌ها، ویرایش آسان‌تر و آسان‌خوانی نوشتار‌ها کمک خواهد کرد. زنجیره اقدامات در پروژه بانکی‌ پدیا از پیشنهاد یک بلوک مفهومی آغاز و به انتشار نوشتار محتوا در سایت بانکی‌ پدیا پایان می‌یابد.

مراحل انجام کار و دستورالعمل مربوطه در خصوص تهیه نوشتارهای محتوا به شرح زیر می‌باشد.

پیشنهاد بلوک مفهومی و فهرست مطالب (T.O.C)[ویرایش | ویرایش مبدأ]

 1. همه دست‌اندرکاران و علاقمندان به همکاری در بانکی‌ پدیا می‌توانند پس از عضویت در بانکی‌ پدیا، برای تولید نوشتار پیشنهاد بلوک مفهومی و عنوان نوشتار خود را ارائه دهند. بلوک مفهومی بایستی با درنظرگرفتن مفاهیمی همچون والد، بعد، فرزند و مفاهیم هم‌عرض (خواهر) در فرم خام پیشنهاد فهرست مطالب تهیه شود و از طریق سامانه بانکی‌پدیا به دبیرخانه ارسال گردد.
 2. پس از تأیید بلوک مفهومی و فهرست مطالب از سوی دبیرخانه بانکی‌ پدیا، روند تهیه نوشتار توسط مجری آغاز می‌شود.

مراحل مربوط به تهیه نوشتار محتوا[ویرایش | ویرایش مبدأ]

نگارش نوشتار محتوا بایستی در فرم خام نوشتارها تهیه و از طریق سامانه بانکی‌پدیا به دبیرخانه ارسال گردد. در این رابطه نکاتی لازم به ذکر است:

 1. حجم نوشتار محتوا در بخش اصلی (محوربندی: مقدمه، تاریخچه، ....) بایستی حداقل ۲۰۰۰ کلمه باشد.
 2. ضرورت دارد استانداردهای نگارشی مانند: نیم‌فاصله، فونت (B-Nazanin ۱۱) و غیره به طور کامل رعایت گردد. همچنین، لازم است صرفاً از کیبورد فارسی استاندارد جهت نگارش متن استفاده گردد.
 3. هرگونه منبعی که در فرآیند تهیه نوشتار محتوا مورد استفاده قرار گیرد، بایستی به لیست منابع اضافه شود.

  نحوه ارجاع به مقاله چاپ شده در نشريات و ژورنال‌ها:

  نام و نام‌خانوادگی نویسنده؛ عنوان مقاله؛ نام مجله، شماره مسلسل، زمان انتشار؛ صفحات درج مقاله، صفحه مطلب نقل شده.

  Author 1, A., Author 2, B.C. and Author 3, D. (Year).  “Article Title.” Full Journal name. Vol.#, No.#, PP. Xx-yy.

  نحوه ارجاع به کتاب:

  نام و نام‌خانوادگی مؤلف؛ عنوان کتاب، محل نشر: نام انتشارات، نوبت چاپ، سال چاپ؛ جلد، صفحه.

  Author 1, A., Author 2, B.C. and Author 3, D. (Year).  “Title of Book.” Name of Publisher. City of Publication

  نحوه ارجاع به مقالات موجود در مجموعه مقالات کنفرانس‌ها

  نام و نام‌خانوادگی نویسنده؛ عنوان مقاله؛ نام همایش، شماره دوره، زمان و مکان.

  Author 1, A., Author 2, B.C. and Author 3, D. (Year).  “Article Title.” Proc. Name of Proceeding or conference, Editor 1, A., Editor 2, B., Editor 3, C. and Editor 4, T. (Eds.), Time and place of Conference.

 4. معادل انگلیسی کلمات و اصطلاحات تخصصی به صورت زیرنویس/ پاورقی (و نه در داخل متن) آورده شود. برای ارجاع به منابع و مقالات در بین متن به ترتیب از شماره ۱ در بین دو براکت [۱] استفاده نمایید و متن مورد نظر در قسمت >زیرنویس/ پاورقی (و نه در داخل متن) آورده شود. (مثال: ۱- نوری، ۱۴۱۴، ص۳۸.)
 5. اشکال باید در متن با شماره‎های پی‌در‌پی نام‌گذاری شوند و با کیفیتی مناسب قابل خواندن و در جای مناسب، (بعد از ارجاع به شکل)، قرار گرفته باشند. جداول نيز بايد مشابه اشکال وارد شوند.
 6. مجری بایستی نسخه نهایی نوشتار محتوا را حداکثر یک هفته پس از ارائه T.O.C خود و دریافت تأییدیه آن از طرف دبیرخانه در سایت بارگذاری نماید.
 7. مجری می‌تواند هر تعداد نوشتار محتوا که T.O.C پیشنهادی آن به تأیید دبیرخانه رسیده است را به طور همزمان در مدت زمان تعیین‌شده آماده کرده و به دبیرخانه ارسال کند. به عبارت دیگر محدودیتی برای تهیه نوشتار در طول ماه برای هیچ‌یک از مجریان محترم وجود ندارد.
 8. نوشتار محتوای تأییدشده در اختیار داوری قرار می‌گیرد و مجری موظف است اصلاحات خواسته‌شده از سوی ناظر و هیأت داوران را پس از دریافت از دبیرخانه حداکثر تا ۲ روز کاری اعمال نماید.
 9. نوشتارهای پذیرفته‌شده توسط داوری، مورد ویراستاری نهایی قرار گرفته و برای انتشار ارسال می‌گردد.

نمونه تکمیل شده از نوشتار تعریف

نمونه تکمیل شده از نوشتار محتوا (لینک نوشتار منتخب)